Na vhodnú ochrannú pracovnú obuv má nárok každý zamestnanec

Povolania, vykonávané v odboroch ako je stavebníctvo, ťažký priemysel, zdravotníctvo, strojárstvo, ale aj iné, si vyžadujú povinnosť nosenia pracovného oblečenia a pracovnej obuvi. Je to z dôvodu ochrany pracovníka pred zranením, pošmyknutím na zlom teréne, či pádom ťažkého predmetu na nohu.  Ochranná pracovná obuv musí byť vhodného charakteru, aby jej parametre boli funkčné a aby zamestnancovi poskytovala maximálnu ochranu. Zároveň musí spĺňať isté požiadavky, ktoré určujú normy. Zamestnávateľ by mal dobre vedieť, ktorá ochranná pracovná obuv je vhodná pre jeho zamestnancov, z hľadiska druhu vykonávanej práce. Okrem obuvi a ochranného odevu sa v určitých profesiách vyžaduje aj ochrana zraku, sluchu, hlavy. Nosenie pracovných rukavíc a ochrannej masky je nutné pri práci s chemikáliami, syntetickými farbami, riedidlami, prípadne tam, kde hrozí únik plynu.

Kedy má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť pracovné oblečenie a obuv?

Pracovná obuv do fabriky
Starostlivosť o pracovnú obuv

Ochranné pracovné prostriedky, pod ktorými sa rozumie aj ochranné pracovné oblečenie a ochranná pracovná obuv má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť svojim zamestnancom vtedy, ak  sa zamestnanie, ktoré vykonávajú nachádza v zozname, ktorý vydalo Nariadenie vlády. Ochranné pracovné prostriedky sú také, ktoré zabezpečujú ochranu zdravia a bezpečnosti pri práci. Každý zamestnávateľ má povinnosť ich zamestnancovi poskytnúť a zamestnanci majú zároveň povinnosť ich nosiť. Dôležitá informácia je, že poskytovania ochranných pracovných prostriedkov je bezplatné a zamestnávateľ nesmie vymáhať späť ich hodnotu.

Aké druhy pracovnej obuvi rozoznávame?

Pracovnú obuv rozdeľujeme do viacerých kategórií, z hľadiska ich použitia. Základné rozdelenie je na zdravotnú obuv, čižmy a PVC obuv, bezpečnostnú obuv, či špeciálnu obuv, kam patria napríklad zváračské topánky, alebo obuv určená na pohyb na streche. Zdravotná pracovná obuv zahŕňa rôzne rehabilitačné a ortopedické šľapky, či sandále, alebo poltopánky. Mala by byť odolná, ľahko udržiavateľná v čistote a komfortná, aby pracovníkovi poskytla pohodlie počas celého dňa. Bezpečnostná obuv je taká, ktorá má uzavretú pätu, je odolná voči prepichnutiu, voči vode, podrážka musí byť rezistentná voči olejom a kyselinám.

Bezpečnostná obuv nie je určená len pre zamestnancov, ale je mimoriadne vhodná aj pre ľudí, ktorí si chcú chrániť svoje nohy pri práci. Obuv s odolnou protišmykovou podrážkou a nepremokavým zvrškom je obľúbená aj ako turistická obuv. Kvalitné pracovné topánky a oblečenie, určené pre akýkoľvek typ profesie, alebo hobby nájdete na https://dualbp.sk/