Gerlach je pýchou Slovenska! Čo všetko o ňom neviete?

Kto už niekedy vo svojom živote navštívil Vysoké Tatry, určite si všimol krásny vrchol týčiaci sa smerom k oblakom. Gerlach je totiž najvyšší vrchol tohto krásneho pohoria i celej Slovenskej republiky. Nemožno si ho nevšimnúť už z diaľky, no tí smelší sa dokonca vydajú aj na túru smerom k jeho vrcholu. Práve jeho majestátnosť mnohých láka a dá sa povedať, že patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy vo Vysokých Tatrách. Ako iste tušíte, výstup naň je povolený iba s certifikovaným horským sprievodcom. Čo všetko ešte o tomto krásnom vrchu neviete? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Trasy, ktoré vedú na Gerlach

Výhľad na Gerlach
Trasy na Gerlachovský štít

Ak ste vášnivý turista, možno ste už absolvovali výstup na Gerlachovský štít, no pokiaľ nie a uvažujete o tom, priblížime vám trasy, ktorými sa tam dostanete. Snáď najvyužívanejšou a najobľúbenejšou trasou je cesta z Velickej doliny. Výstup na vrchol vedie Sedlo nad Kotlom a Štrbinu pod Kotlovým. Späť sa dostanete smerom na Batizovské pleso a potom na Sliezsky dom. Druhá trasa vedie cez Gerlachovské sedlo a potom hrebeňom až na vrchol. Späť sa dostanete rovnakou trasou. Posledná cesta sa považuje za tú najkrajšiu, no tiež najnáročnejšiu. Cesta vedie cez hrebene štítov ako Malá Litvorova veža, Veľká Litvorova veža a cez Zadný Gerlach sa dostanete na samotný vrchol Gerlachu. Cesta späť je opäť rovnaká ako pri prechádzajúcich dvoch trasách.

Výstup na vrchol Gerlachu s horským sprievodcom

Keďže ide o pomerne náročnú a nebezpečnú túru, jej absolvovanie je povolené iba s prítomnosťou horského vodcu. Túra trvá približne 8 až 10 hodín. Môže sa vám zdať, že prítomnosť horského vodcu je zbytočná, no jeho odbornosť a profesionalita vám pomôže zvládnuť aj tie najťažšie úseky. Po dohode vám sprievodca poskytne potrebné vybavenie, akým je napríklad prilba, mačky, karabína, lano a podobne. Pokiaľ sa vydáte klasickou cestou, horský vodca má povolené vziať so sebou najviac 3 osoby. Pokiaľ si zvolíte náročnejšiu trasu, môžete ísť iba dvaja. Táto zásada musí byť dodržaná kvôli bezpečnosti. Ak sa obávate toho, či túto túru zvládnete, nemusíte mať žiadny strach. Pokiaľ sa aspoň dvakrát za týždeň venujete nejakej športovej aktivite, výstup na Gerlach by nemal byť pre vás žiadny problém.

Viac cenných informácií o Gerlachu a Vysokých Tatrách nájdete na našej stránke http://travelcase.tmrhotels.com/.