Podlahové kúrenie je jedným z moderných spôsobov vykurovania v domácnosti

Dnes existuje viacero spôsobov ako vykurovať domácnosť. Podlahové kúrenie patrí medzi obľúbené a moderné spôsoby. Montuje sa predovšetkým v novostavbách alebo pri rekonštrukciách bývania. Jedná sa o nízkoteplotný vykurovací systém, ktorý sa inštaluje do nízkoenergetických domov. Na rozdiel  od konvenčného kúrenia, podlahové kúrenie je charakteristické rovnomerným rozložením teploty, tým sa zmenšuje prúdenie vzduchu, čo predstavuje nižšiu prašnosť v domácnosti. Podlahové kúrenie zabezpečí ohrievanie  okolitých stien od ktorých sa ohrieva vzduch, kedy sa zachováva aj optimálna relatívna vlhkosť vzduchu čo je od 45-50%. Podlahové kúrenie má priaznivý vplyv na dýchacie cesty pretože vzhľadom na nízku teplotu nevysušuje tak vzduch. Práve kúrenie radiátormi, ktoré spôsobujú vysokú teplotu, vysušujú vzduch pod 40%.

Výhody podlahového kúrenia

Podlahové kúrenie šetrí financie
Šetrenie financií s podlahovým kúrením

Predovšetkým, podlahové kúrenie nevidíme ako napríklad radiátory, čo je z estetického hľadiska prínosom. Podlahové kúrenie je skryté v podlahe, v priestore teda nezaberá žiadne miesto. Ďalšou výhodou je vírenie prachu, ktoré je pri podlahovom kúrení minimálne. Mnoho ľudí si myslí, že vzhľadom na nízku teplotu podlahy počas vykurovania, nebývajú miestnosti dostatočné teplé. To však nie je pravda, pretože podlahové kúrenie je nízkoteplotný systém s veľkou vykurovacou plochou, to znamená, že tento typ kúrenia vie dodať vzhľadom na jeho plochu väčšie množstvo tepla.  Nižšia teplota teplonosného média znamená úsporu nákladov. Ďalším plusom podlahového kúrenia je sálavé teplo, ktoré dokáže ohrievať pevné predmety v miestnostiach a následne sa od nich sa dostáva teplo do priestoru. Umožňuje rovnomerné teploty nad celou podlahou, a to aj v miestnostiach kde sa nachádzajú vysoké stropy. Tento vykurovací systém je vhodný pre alergikov a astmatikov, vďaka minimálnemu víreniu prachu. A tak ako už bolo spomenuté, zabezpečuje optimálnu vlhkosť v obytných priestoroch. V tomto prípade nehrozí riziko popálenia, pretože sa teplota reguluje a dosahuje najvyššiu teplotu 35 °C. Avšak na ohrev podlahy je potrebný dlhší čas, na rozdiel od radiátorov. Vvzhľadom na akumulačné vlastnosti podlahy, ostáva príjemne teplá ešte niekoľko hodín po vypnutí hlavného zdroja.

Inštalácia

Pokiaľ ste sa rozhodli pre podlahové kúrenie, je vhodné dať si vypracovať projekt. Je veľmi dôležité, aby pri inštalácii boli využité kvalitné materiály a aby samotná práca bola vykonaná profesionálne. Pokiaľ sa dodržia tieto zásady, podlahové kúrenie bude bezproblémové, spoľahlivé a efektívne.