Čo potrebujete vedieť o solárnych kolektoroch?

Solárne panely sa skladajú z balíka fotovoltaických článkov a používajú sa na výrobu a dodávku elektrickej energie. Na výrobu solárnej energie sa používajú aj solárne kolektory, , ktoré zbiera teplo pohlcovaním slnečného žiarenia. Môžu sa používať v komerčných i bytových budovách na doplnkové vykurovanie priestorov. hoci sa môžu použiť aj v bytových budovách, tak nie sú vhodné na výrobu solárnej energie pre každého. Je niekoľko faktorov, ktoré je potrebné brať do úvahy, ak uvažujete, že si zavediete solárne kolektory. Účínnosť solárnych panelov sa meria podľa množstva slnečného žiarenia dopadajúceho na panel, ktoré sa zase premieňa na elektrinu. Solárne panely s malou povrchovou plochou sú vysoko účinné.  Účinnosť solárnych panelov ovplyvňuje nielen veľkosť, ale i sklon strechy a panelu, teplota a odtieň strechy.

Energetická účinnosť

Solárne kolektory a ich účinnosť
Životné prostredie a solárne kolektory

Solárne kolektory a ich výkon závisí od niekoľkých kritérií. Základným kritériom je plocha slnečného kolektora. Solárne kolektory  a ich výkon ovplyvňuje i celkové množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na kolektor. Umiestnenie sklonu zberača a jeho orientácia tiež vplýva na efektívnosť. Solárne kolektory a ich účinnosť ovplyvňuje i tepelný zisk, povrchová plocha, tepelné straty.

Solárne kolektory – ich výhody a použitie

Solárne kolektory majú niekoľko výhod. Medzi výhody patria ľahké náklady na údržbu, jednoducho sa inštalujú. Solárne kolektory podporujú energetickú nezávislosť. A taktiež majú i veľkú výhodu pre životné prostredie, pretože je šetrné. Solárne kolektory umožňujú, ukladanie tepla na výrobu energie aj počas noci a v oblačných podmienkach. Solárne kolektory sú udržateľné pri vysokých teplotách. Solárne kolektory sa môžu nainštalovať, napríklad ak chcete ohrievať bazén.  Bazény využívajú viac energie na udržanie požadovanej teploty. Pomocou plochých solárnych tepelných kolektorov je možné výrazne znížiť energiu na ohrev bazénu. V domácnosti sa môžu použiť ako ohrev teplej vody. V komerčných priestoroch sa najčastejšie používajú na solárne chladenie. Využitie solárnych kolektorov alebo solárnych panelov vám ušetria financie. Môžete tak znížiť mesačné náklady na elektrinu a výroba solárnej energie je ekonomická, dokonca výroba je bezplatná, pretože slnečné lúče dopadajú na zem bezplatne. Ak uvažujete o solárnych kolektoroch, prípadne o solárnych paneloch, je potrebné si všetko zistiť, aby ste ich mali namontované na správne miesto. Je potrebné zistiť, či solárne kolektory sú pre vás možnosťou alebo je lepšie si zvoliť solárne panely. Ak sa chcete dozvedieť viac, prípadne hľadáte dodávateľa, navštívte webovú stránku https://www.viessmann.sk/.