Chcete chytať v bráne? Nezabudnite na brankársku výstroj

Aj vy máte doma mladého hokejistu? Ak už ste prešli debatou o tom, či vlastne byť či nebyť hokejistom, prihlásili ho aspoň na základy korčuľovania, je na čase si ujasniť na akom poste by vlastne chcel hrať. Samozrejme to závisí od trénerov, od talentu a ďalších iných faktorov, ale ak chce byť mladý chlapec brankárom, v tom mávajú väčšinou jasno už na začiatku a aj všetky tréningy sa nesú v duchu vychovať z neho dobrého brankára. Okrem talentu, chuti a odhodlania potrebuje mladý začínajúci hokejista , teda brankár, aj základnú brankársku výstroj. Tá sa líši od  výstroje, ktorú majú útočníci alebo obranci. To je aj logické. Keďže úlohou brankára je v prvom rade brániť a zamedziť streleniu gólov a nie góly strieľať. Takže brankárska výstroj bude trochu odlišná. Čo by mala taká vystroj obsahovať?

Čo všetko obsahuje brankárska výstroj?

Chrániče a ďalšia brankárska výstroj
Čo tvorí brankársku výstroj?

Brankárska výstroj je rovnako dôležitá ako výstroj pre ostatných hráčov. Aj sám brankár je jednou z najdôležitejších hráčov celého tímu. Ak brankár zlyhá, ostatní útočníci a obrancovia môžu robiť maximum a aj tak nedosiahnu svoj cieľ. Preto by sa mala venovať dostatočná pozornosť brankárskej výstroji, keďže musí zabezpečiť, aby brankár bol najmä v bezpečí, aby sa cítil pohodlne a následne môže podávať dostatočne dobré výkony. Do základnej výbavy brankára patria brankárske betóny, ktoré okrem iného zabezpečujú preniknutiu puku do brány pomedzi nohy. V ruke, namiesto klasickej hokejky drží brankársku hokejku, ktorá sa už na prvý pohľad trochu líši od tej pre ostatných hokejistov. Rovnako pre dobrú obranu brány potrebuje aj hokejový vyrážačku a lapačku. Logicky vyrážačka slúži na vyrazenie, odrazenie puku a lapačka na chytenie, poprípade prikrytie puku. Na hornú časť tela je určená brankárska vesta, ktorá býva vystužená rôznymi ochrannými prvkami. Predsa len brankár je člen tímu, ktorý býva najviac ohrozený ako pukom tak aj samotnými hokejistami. Neraz sa spolu s pukom vrhnú do brány aj hokejisti. K hokejovej veste prislúchajú aj hokejové nohavice.

Brankárska maska dokáže zachrániť vybité zuby či rozbitú hlavu

Neodmysliteľnou súčasťou brankárskej výstroje je aj brankárska maska. Tá je na rozdiel od hokejovej prilby pre ostatných hokejistov špeciálne upravená, tak aby kryla celú časť tváre, v prednej časti má mriežku, ktorá chráni tvár a zuby a je mierne predĺžená aj na krk, aby prípadne nastrelený puk nezasiahol brankára do krku. Zadná časť je tiež vystužená a je miestom , kde si brankár môže zvoliť ľubovoľný motív.

Najlepšiu brankársku a hokejovú výstroj nájdete na https://www.hokejovekorcule.sk/.