Tupozrakosť – bežné ochorenie malých detí

Malé deti často trpia očnými ochoreniami, je to úplne bežné a záleží len na vás, ako sa ďalej bude choroba vyvíjať. Jednou z bežných očných chorôb, ktoré sa vyskytujú u detí je aj tupozrakosť, nemusíte sa však báť, s tupozrakosťou sa dá pekne bojovať a dá sa úplne odstrániť, stačí len správne nastaviť liečbu pomocou očného lekára a mať veľkú trpezlivosť.

Ako sa prejavuje tupozrakosť, viete ju vidieť voľným okom?

Tupozrakosť sa dá potlačiť
Prejavy tupozrakosti

To, že vaše dieťa trpí tupozrakosťou, si viete odsledovať a všimnúť aj doma bez návštevy lekára. Tupozrakosť sa prejavuje tým, že dieťa nepoužíva jedno oko a teda aj jeho orientácia v priestore je trochu horšia, teda môžete spozorovať, že dieťa naráža do dverí, alebo do stien. Niekedy sa tupozrakosť dá vidieť aj voľným okom, pretože prejavom môže byť aj tzv. škúlenie, ktoré je videné voľným okom. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa má tupozrakosť, je nevyhnutné aby ste ihneď navštívili špecialistu, teda očného lekára.

Ako sa tupozrakosť lieči?

Ak máte podozrenie, ktoré lekár následne potvrdí, je nevyhnutné tupozrakosť začať riešiť ihneď. Ako sme už načrtli, tupozrakosť je ochorenie, kedy nefunguje správne jedno oko, teda zjednodušene povedané jedno oko je lenivejšie ako to druhé a dieťa ho nepoužíva správne. Pri liečbe je veľmi dôležité, aby sa začalo do procesu zapájať choré oko, teda to lenivejšie. Tým, že sa bude viac používať, bude donútené fungovať a teda je veľká šanca, že oko sa vylieči úplne. Liečba chorého oka vyzerá tak, že zdravé oko sa prekryje krytom a lekár predpíše vhodné okuliare na dennodenné nosenie. Tým, že zdravé oko nebude môcť prenášať signály, bude musieť tieto signály prenášať choré oko. Okrem tejto odbornej liečby sa odporúča pracovať na fungovaní oka aj v domácom prostredí, a to prostredníctvom rôznych cvičení oka hravou formou. Pri liečbe je potrebné dieťa zaujať, teda aby nemalo pocit, že sa lieči, skôr aby malo pocit, že sa hrá a že robí niečo zaujímavé. Vhodné cviky na tupozrakosť sú napríklad kreslenie po tenkých líniach, chodenie po tenkých líniach a podobne. Ak sa chcete o tupozrakosti dozvedieť viac, či nájsť vhodného lekára, ktorý vám pomôže s očným problémom, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/