Obľúbená strešná krytina – to sú škridle

Výber strešnej krytiny pre váš nový dom je nutné koncipovať do projektového návrhu. Tak ako pri novostavbách aj pri rekonštrukciách patrí návrh aj pokládka strešnej krytiny do rúk odborníkom.  Pri stavbe nových domov je výber snáď o čosi jednoduchší, nakoľko sa navrhuje celková skladba strechy, vyberá sa krov a teda máme pri rozhodovaní neobmedzené možnosti. Pri rekonštrukciách musíme vychádzať z toho, čo máme k dispozícii. Nakoľko je strecha dlhodobou investíciou a očakávame od nej najmä dlhú životnosť, dobrú funkčnosť ale aj estetickosť. Takéto predpodklady majú jednoznačne škridle. V našich končinách majú dlhú tradíciu a pre svoje dobré vlastnosti sú stále obľúbené.

Druhy škridiel

Trvácne škridle na nehnuteľnosť
Stálosť farby škridly

Najčastejšie používané typy strešnej krytiny sú betónové a keramické. Obe patria k ťažkých druhom krytiny. Ich základnou vlastnosťou je trvácnosť a odolnosť. Pálená keramická škridla znáša veľmi dobre náročné klimatické podmienky ako mráz a horúčavu a patrí medzi najpoužívanejšie strešné krytiny na rodinných domoch. Jej životnosť je výrazne dlhá, viac ako 100 rokov, je odolná voči ohňu, je farebne stála.  Pálená škridla je vyrábaná z hliny, teda prírodného, zdravotne neškodného materiálu, ktorý sa dá recyklovať. Dostupné sú aj s glazúrovanou povrchovou úpravou, ktorá ju spevňuje, zároveň sa vyznačuje nižšou nasiakavosťou a vysokou estetickosťou. Zvyčajne sa používajú na strechy so sklonom od 20 do 45°, pri strmších strechách sa odporúča prichytenie. Malou nevýhodou keramickej krytiny je jej krehkosť, vyžaduje si opatrnú manipuláciu. Betónová strešná krytina je oproti keramickej pevnejšia,  avšak aj ťažšia. Je mimoriadne vhodná do vysokohorských oblastí, ktoré sú bohaté na snehové zrážky.

Tvar a farba škridiel

Škridle sú vyrábané v rôznych formátoch a dizajnoch. Z tvarov sú najznámejšie hladké typy, ktorých výhodou je že odolávajú usádzaniu nečistôt. Ďalšie známe sú takzvaná bobrovka alebo feľkoformátová škridla.  Zo širokej škály farieb si vyberie aj najnáročnejší zákazník. Nie je problém skombinovať ju ku hocijakému druhu fasády. Tradičnou farbou škridle je červená v rôznych odtieňoch tehlovej, červenohnedej, terakotovej. Moderné sú odtiene grafitovo šedej farby.  Tvar škridiel môže mať aj plechová alebo asfaltová krytina.

Položenie strešnej krytiny patrí do rúk odbornej firme. Len kvalitne prevedená práca vám zaručí dobrú funkciu strechy. Portál, kde nájdete odborné informácie o strechách a poradenstvo pri výbere správnej strešnej krytiny nájdete na stránke www.krytina.sk.