Farbíme drevo v domácnosti

Drevo predstavuje živý prvok, na ktorom sa najčastejšie stretávame s rôznymi poškodeniami. Avšak len v prípade, ak k jeho ošetreniu nepristupujeme správne. Znamená to, že drevo by malo byť pravidelne ošetrované. Pravidelnosť závisí na zvolenom ošetrovacom prostriedku. Na trhu nájdeme viacero druhov, a to tak na drevo do interiéru, ako aj na to, ktoré sa nachádza v exteriéri. Najčastejšie sa vyskytuje farba na drevo exterier, ktorá sa aplikuje na rôzne druhy dreva. V čom spočíva jej výnimočnosť a s akými inými ošetrovacími prostriedkami sa ešte na trhu môžeme stretnúť?

Farba na drevo – základná ochrana dreva v exteriéri

Farba na drevo exterier do vašej záhrady
Farba na drevo do exteriéru

Farba na drevo predstavuje to, čo sa najčastejšie nanáša na drevo, ktoré sa nachádza v exteriéri domácnosti. Stretneme sa s ňou však aj v interiéri. Farba na drevo predstavuje základný ochranný prostriedok. Od toho, aký stupeň ochrany chceme pre drevo zvoliť závisí aj množstvo použitých náterov. Platí, že čím viac náterov aplikujeme, tým bude drevo viac chránené. Tento ochranný prostriedok by mal byť univerzálny. Ako prvé sa drevo najskôr impregnuje a až potom sa nanáša ochranná vrstva v podobe farby. Vďaka nej krajšie vynikne štruktúra dreva a nestane sa, že začne po čase vykazovať známky opotrebenia. Najčastejšie sa stretávame s jeho práchnivením, vlhkosťou, prípadne výskytom drevokazných húb či iných škodcov. Platí však, že farba na drevo by sa mala aplikovať len na také drevo, ktoré je maximálne vysušené.

Ochranné prostriedky na drevo

Farba na drevo nie je jediné, čo poskytuje drevu ochranu. Okrem toho sa tiež môžeme stretnúť aj s lazúrami, ktoré majú podobné ochranné vlastnosti ako farba na drevo. Tak, ako farba, aj lazúra sa používa aj v exteriéri, aj v interiéri. Drevo síce chráni, avšak pomáha tomu, aby si zachovalo svoj prirodzený vzhľad. Je však potrebné pod lazúru naniesť aj kvalitný impregnačný prostriedok. Do ďalšej kategórie patria laky, moridlá a oleje. Rozdiel nastáva tak v samotnej ochrane, ktorú daný ochranný prostriedok drevu ponúka, ale aj v tom, ako po nátere drevo vyzerá. Chcete vášmu drevu dopriať maximálnu ochranu? Chcete, aby vydržalo v dobrom stave čo najdlhšie? Nachádza sa u vás doma drevo tak v interiéri, ako aj v exteriéri? V tom prípade na ochranu budete potrebovať kvalitné ochranné prostriedky! Nájdete ich na stránke https://carodreva.sk/.