Ekologické riešenia, pomocou ktorých získate teplú úžitkovú vodu efektívne

V súčasnosti sme svedkami príchodu rozličných zariadení, ktoré nám vo viacerých smeroch uľahčujú život. V minulosti bolo bežné, že bol v období vykurovacej sezóny všadeprítomný dym, ktorý bol komínom odvádzaný do atmosféry. Vykurovacie zariadenia sú úzko spojené aj s ohrevom teplej úžitkovej vody v domácnostiach. Dnes však na trhu nájdeme aj také zariadenia, ktoré vodu ohrievajú efektívne a s minimálnym negatívnym dopadom na životné prostredie. Solárne kolektory vyhrejú vodu vo vašej domácnosti či v bazéne efektívne a veľmi rýchlo.

Okamžité získanie teplej vody pomocou solárnych kolektorov

Solárne kolektory a slnečné žiarenie
Slnečná energia ako zdroj tepla

Solárna energia patrí do kategórie obnoviteľných zdrojov, pričom pri jej zachytávaní a premene na inú sú zásahy do životného prostredia minimálne. Preto sa stala obľúbená v oblasti získavania tepla v domácnostiach a súčasne aj prostriedok, vďaka ktorému je ohrev vody ekologický a veľmi rýchly. Solárna energia sa v domácnostiach používa najčastejšie ako doplnkový zdroj vykurovania. Najčastejšie sa solárne kolektory používajú na ohrev vody tak v domácnosti, ako aj v bazénoch – práve v tejto oblasti sa solárne kolektory veľmi osvedčili. Výhodou solárneho systému je to, že vyprodukovaná teplá voda nemusí byť spotrebovaná okamžite. Je tiež umožnená jej akumulácia, vďaka čomu je možné ju použiť aj v prípade, kedy ju budete akútne potrebovať, avšak nebudete jej mať v danom momente dostatok. Zásobník na naakumulovanú teplú vodou vám dokáže skutočne pomôcť. Aby však systém pracoval efektívne, odporúča sa vodu príliš neakumulovať a hneď pri jej výrobe aj spotrebovať.

Vďaka solárnym kolektorom bude slnečná energia pracovať pre vás

Na Slovensku sú, čo sa týka slnečnej energie, dobré podmienky. Výhodou solárnych kolektorov je aj to, že nezachytávajú len tie slnečné lúče, ktoré na ne dopadajú priamo, ale aj lúče odrazené z okolia. Mrakov sa teda nemusíte obávať, činnosť solárnych kolektorov neohrozia. Ak sa rozhodnete, že si ich aj vy zaobstaráte, musíte brať do úvahy viacero faktorov – životnosť solárneho systému, jeho obstarávacie a prevádzkové náklady a celkovú úsporu nákladov, ktorá vám počas jeho životnosti vzniknú. Solárne kolektory sa nielen v domácnostiach, ale aj v ostatných hospodárskych budovách vyplatia. Systém však musí byť navrhnutý správne. Ak aj vás táto problematika zaujíma a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, navštívte stránku www.viessmann.sk.