Cestovanie vlakom zadarmo – máte naň nárok?

V súčasnosti existuje na Slovensku viacero spôsobov dopravy. Najčastejšie na prepravu z jedného miesta do druhého využívame buď vlastné auto alebo verejnú dopravu. Vlastné auto má nepochybne mnoho výhod. Je veľmi komfortné a poskytuje časovú neobmedzenosť. Avšak je potrebné myslieť na to, že vo väčších mestách sa môžete dostať do nepríjemnej zápchy a tak sa vám cesta nechcene predĺži. Auto samozrejme aj niečo stojí. Opravy a ceny pohonných látok je potrebné započítať do prevádzkových nákladov. Okrem auta je skvelou alternatívou napríklad vlak. Niektoré skupiny obyvateľstva majú dokonca nárok na cestovanie vlakom zadarmo. Ktoré to sú? 

Koho sa cestovanie vlakom zadarmo týka?

Nárok na cestovanie vlakom zadarmo
Skupiny, ktoré majú cestovanie vlakom zadarmo

Nárok na cestovanie vlakom zadarmo nevzniká automaticky. Na to sa však bližšie pozrieme v nasledujúcom odseku. Teraz vám predstavíme kategórie obyvateľstva, ktoré majú nárok na bezplatnú dopravu vlakom. Ide hlavne o sociálne znevýhodnené vekové skupiny. Patria sem teda najmä deti, študenti a dôchodcovia. Prečo? Z veľmi jednoduchého dôvodu. Pre tieto skupiny môže byť za normálnych okolností cestovanie vlakom príliš drahé. Deti a študenti cestujú za vzdelaním a nie všetci rodičia si môžu dovoliť platiť deťom každodenné cestovné. Pri poberateľoch starobného dôchodku to platí takisto. Starí ľudia bez auta sú častokrát odkázaní na verejnú dopravu. Najčastejšie dochádzajú do väčších miest za zdravotnou starostlivosťou či rodinou. Cestovanie vlakom zadarmo má rozhodne pre tieto skupiny obyvateľstva veľký význam. Zároveň je to gesto štátu, ktorým vyjadruje úctu voči týmto skupinám a starostlivosť o ne. 

Ako si vybaviť bezplatnú vlakovú dopravu?

Ako sme už spomínali, cestovanie vlakom zadarmo neplatí automaticky. Ak viete, že spadáte do jednej kategórie obyvateľstva, ktorej sa táto výhoda týka, neváhajte navštíviť najbližšiu vlakovú stanicu. Vyhľadajte osobnú pokladnicu ZSSK a pracovníka oslovte s vašou žiadosťou. Vypíšete tlačivo, predložíte preukaz totožnosti a pracovník ZSSK vám vydá preukaz, ktorý vás oprávňuje využívať bezplatnú vlakovú dopravu. Dajte si však pozor. Možnosť cestovať vlakom zadarmo neznamená, že sa môžete odviezť akýmkoľvek vlakom. Táto výhoda sa nevzťahuje napríklad na IC vlaky alebo medzinárodné vlaky. Pred cestou si nezabudnite v pokladnici vypýtať lístok na bezplatnú dopravu. Ten totiž musíte vo vlaku predložiť spolu s preukazom. Všetko potrebné o cestovaní vlakom zadarmo nájdete na webovej stránke https://silverdium.sk/.